Lai šī tīmekļvietne darbotos, tā izmanto obligāti nepieciešamās sīkdatnes. Detalizētāka informācija par izmantotajām sīkdatnēm.

Aizvērt

Vadīšanas eksāmens un pieteikšanās eksāmenam

Pieteikšanās vieglā automobiļa vadīšanas eksāmenam ir obligāta, tā iespējama:

Lai pieteiktos uz vadīšanas eksāmenu, papildus dokumenti nav jāiesniedz.

Par neierašanos uz eksāmenu lūgums paziņot ne vēlāk kā iepriekšējā darba dienā. Atteikt eksāmenu var, piezvanot pa tālruni, personīgi ierodoties CSDD klientu apkalpošanas centrā vai izmantojot e-CSDD, anulējot reģistrēto pieteikumu. Neatsakot eksāmenu un neierodoties uz to, tas jāapmaksā pilnā apmērā.

Kārtot vadīšanas eksāmenu ar B kategorijas automobili, kurš aprīkots ar automātisko pārnesumu kārbu, ir iespējams visās 10 CSDD klientu apkalpošanas centros, kuros tiek pieņemti eksāmeni. B(78) kategorijas eksāmenam iespējams pieteikties e-CSDD, pa tālruni vai ierodoties personīgi.

Vadīšanas eksāmena norise

Vadīšanas eksāmens tiek pieņemts, lai pārbaudītu pretendenta braukšanas iemaņas un prasmi iekļauties kopējā transportlīdzekļu plūsmā, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumus un neapdraudot sevi un pārējos satiksmes dalībniekus.

Vadīšanas eksāmens jākārto ar CSDD automobili, kas aprīkots ar mehānisko pārnesumkārbu. Vadīšanas eksāmenu iespējams kārtot arī ar automobili, kurš aprīkots ar automātisko pārnesumkārbu. Šādā gadījumā pēc CSDD eksāmenu nokārtošanas vadītājs saņems B kategorijas vadītāja apliecību ar 78.ierobežojumu kodu, kas dos tiesības vadīt transportlīdzekli tikai ar automātisko pārnesumkārbu. Ja šis vadītājs vēlāk vēlēsies iegūt tiesības braukt arī ar automobili, kurš aprīkots ar mehānisko pārnesumkārbu, tad CSDD būs jānokārto braukšanas eksāmens ar mehānisko pārnesumkārbu (bez autoskolas kursu apmeklēšanas) un jāapmaina vadītāja apliecība.

Eksāmena automobili, speciālos manevrus, kā arī CSDD inspektoru, pie kura pretendentam jākārto šis eksāmens, nosaka speciāla datorprogramma.

Vērtējums

Vadīšanas eksāmena laikā inspektors vērtē pretendenta zināšanas, iemaņas un prasmes (kompetences) pārvaldīt transportlīdzekli un droši piedalīties ceļu satiksmē. Inspektors braukšanu vērtē kopumā un ņem vērā vispārējo priekšstatu par pretendentu, ko veido apstākļiem piemērota un pārliecinoša transportlīdzekļa vadīšana, ceļa apstākļu un laikapstākļu, kā arī pārējo satiksmes dalībnieku (īpaši - mazākaizsargāto) vērā ņemšana, ceļu satiksmes situācijas izpratne un iespējamās bīstamības prognozēšana.

Pretendenta kompetence tiek vērtēta šādos līmeņos:

  • labi - kompetences līmenis atbilst nepieciešamajam, pretendents stabili iekļaujas ceļu satiksmē, nerada draudus sev vai citiem satiksmes dalībniekiem, zina un prot izmantot galvenās normatīvo aktu prasības, ievēro ceļu satiksmē vispārpieņemtās normas, izprot satiksmes situāciju un pieņem atbilstošus lēmumus;
  • pietiekami - kompetences līmenis atbilst minimāli nepieciešamajam, pretendents kopumā iekļaujas ceļu satiksmē, nerada draudus sev vai citiem satiksmes dalībniekiem, zina un prot izmantot galvenās normatīvo aktu prasības, ievēro ceļu satiksmē vispārpieņemtās normas, izprot satiksmes situāciju un pieņem atbilstošus lēmumus, bet nepieciešami uzlabojumi un tālāka patstāvīga attīstība;
  • nepietiekami - kompetences līmenis neatbilst minimāli nepieciešamajam, pretendents nespēj iekļauties ceļu satiksmē, rada vai var radīt draudus sev vai citiem satiksmes dalībniekiem, nepārzina vai neprot izmantot galvenās normatīvo aktu prasības, neizprot satiksmes situāciju un neprot pieņemt atbilstošus lēmumus, līdz ar to tiek vai var tikt radītas satiksmei bīstamas un traucējošas situācijas.

Vadīšanas eksāmena saturs

Ieskats vadīšanas eksāmenā

1. Zināšanu pārbaude par transportlīdzekli

CSDD inspektors vērtē pretendenta prasmi pārbaudīt automobili, lūdzot veikt vienu no sekojošajām pārbaudēm:

  • noteikt, vai automobilis ir aprīkots ar ziemas vai vasaras riepām un paskaidrot riepu ekspluatācijas īpatnības;
  • paskaidrot, kā pārbaudīt un kādam ir jābūt gaisa spiedienam riepās;
  • paskaidrot riteņa maiņas gadījumā veicamo darbu secību un drošības pasākumus;
  • paskaidrot, kā pārbaudīt un papildināt šķidruma līmeni dzesēšanas sistēmā;
  • paskaidrot, kā pārbaudīt eļļas līmeni motora karterī;
  • pārbaudīt šķidruma līmeni logu mazgātāju tvertnē un ieslēgt stikla tīrītājus dažādos režīmos;
  • ieslēgt ārējās apgaismes ierīces vai avārijas gaismas signalizāciju;
  • paskaidrot kontroles mēraparātu panelī redzamo ierīču funkcijas un signālspuldžu nozīmi;
  • paskaidrot, kā pārbaudīt bremžu sistēmu;
  • paskaidrot kruīza kontroles lietojuma mērķi un ieguvumus, galvenās, atšķirības starp kruīza kontroli un adaptīvo kruīza kontroli, galvenie riski lietojot kruīza kontroli un adaptīvo kruīza kontroli;
  • distances sensori un to darbības principi;
  • sadursmes brīdināšanas sistēma un automātiskā bremzēšanas sistēma, darbības principi;
  • līniju asistents un aklās zonas sensori, to darbības principi.

Zināšanu pārbaude par transportlīdzekli tiek vērtēta eksāmena beigās, vērtējot kopējo vadītāja kompetences līmeni.

2. Braukšana ceļu satiksmē, tai skaitā speciālie manevri

CSDD inspektors vērtē pretendenta iemaņas un prasmi sagatavoties braukšanai un vadīt automobili reālā ceļu satiksmē, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumu un satiksmes drošības prasības.

Rīkojumus par braukšanas manevriem dod CSDD inspektors. Tie jādod savlaicīgi, tiem jābūt nepārprotamiem, nepieciešamības gadījumā tie jāatkārto. Dot tādus rīkojumus, kurus izpildot jāpārkāpj Ceļu satiksmes noteikumu prasības, ir aizliegts.

Šis eksāmena posms ietver dažādas satiksmes intensitātes un sarežģītības pakāpes ceļus apdzīvotā vietā, kā arī ceļus apdzīvotās vietās vai ārpus tām.

No 2022. gada 1. aprīļa  pretendentam vadīšanas eksāmena laikā būs jāizpilda 2 speciālie manevri, kurus būs noteikusi speciāla datorprogramma.

Speciālie manevri:

  1. Stāvvieta paralēli braukšanas virzienam
  2. Iebraukšana stāvvietā perpendikulāri brauktuves malai
  3. Intervāla kontrolēšana, piebraucot pie šķēršļa (kases automāts)
  4. Apgriešanās braukšanai pretējā virzienā
  5. Bremzēšana precīzi apstājoties (avārijas bremzēšana)

No 2011.gada 15.augusta vadīšanas eksāmenā ietverts jauns vadīšanas eksāmena elements - patstāvīgā braukšana. Braucot ceļu satiksmē, pretendentam ne mazāk kā 5 minūtes jāvada transportlīdzekli pa patstāvīgi izvēlētu maršrutu uz inspektora norādīto galamērķi.

Braukšana ceļu satiksmē ilgst apmēram 40 minūtes.

Šajā posmā pieļautās kļūdas tiek novērtētas saskaņā ar CSDD 2022.gada 19.oktobra iekšējo noteikumu 6.pielikumu.

Pēc vadīšanas eksāmena

  • CSDD inspektors informē pretendentu par eksāmena rezultātu un izskaidro eksāmena laikā demonstrētās kompetences vērtējumu.
  • CSDD inspektors informē par iespēju saņemt protokola kopiju e-CSDD vai izdrukāt protokolu CSDD klientu apkalpošanas centrā.
  • Pēc eksāmena sekmīgas nokārtošanas, pretendents CSDD klientu apkalpošanas centrā var saņemt vadītāja apliecību.
  • Ja eksāmens nav nokārtots, atkārtots vadīšanas eksāmens ir pieļaujams ne ātrāk kā nākošajā darba dienā.

Vadīšanas eksāmena norise tiek filmēta. Ja pretendents nepiekrīt vadīšanas eksāmena vērtējumam, viena mēneša laikā pēc eksāmena var pārsūdzēt vērtējumu, iesniedzot motivētu iesniegumu CSDD. Pēc iesnieguma saņemšanas 30 dienu laikā tiksiet rakstiski informēts par pārbaudes rezultātiem. Pieteikties uz atkārtotu eksāmenu var tikai pēc pieņemtā lēmuma saņemšanas. Lai pieteiktos uz atkārtotu braukšanas eksāmenu, personīgi nav jāierodas CSDD klientu apkalpošanas centrā. Pieteikties var telefoniski vai e-CSDD.