Sīkdatnes palīdz mums veidot mūsu pakalpojumus. Izmantojot mūsu pakalpojumus, jūs piekrītat mūsu sīkdatņu izmantošanai.

Aizvērt

Satiksmes ministrijas informācija: videi draudzīgākiem transportlīdzekļiem zemākas nodokļu likmes

29.12.2020.

No 2021. gada 1. janvāra stājās spēkā grozījumi Transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa (TEN) un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTL) likumā, kas transportlīdzekļiem ar mazāku izmešu daudzumu nosaka zemāku nodokļu likmju piemērošanu. Savukārt transportlīdzekļiem ar lielāku izmešu daudzumu, nodokļa likmes būs augstākas nekā līdz šim.

No 1.janvāra TEN likmes tiks samazinātas videi draudzīgākiem automobiļiem. Kravas automobiļiem ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām, nodokļa likmes pielīdzinās vieglo automobiļu likmēm*. Mazāk nekā līdz šim, būs jāmaksā par kravas automobiļiem un autobusiem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām ar zemāko izmešu līmeni (EURO 6). Papildus tam, visiem automobiļiem ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām, kas aprīkoti ar gāzes iekārtām, piemēros nodokļa likmju samazinājumu par 10%.

TEN likmes palielināsies kravas automobiļiem un autobusiem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām ar augstāku izmešu līmeni (EURO 0-5).

Vieglajiem automobiļiem, kas Latvijā reģistrēti līdz 2020. gada beigām, TEN likmes netiek mainītas un tiks aprēķinātas tāpat kā līdz šim*. Savukārt, vieglajiem automobiļiem, kas ražoti sākot ar 2021. gadu, TEN likmes piemēros atbilstoši jaunai starptautiski atzītai metodoloģijai**.  

No nākamā gada samazināsies TEN likmes par ārvalstīs reģistrēto vieglo automobiļu izmantošanu ceļu satiksmē Latvijā. TEN likmes būs tikpat lielas, cik Latvijā reģistrētam automobilim un to aprēķinā tiks ņemts vērā automobiļa izmantošanas laiks Latvijas teritorijā.

Izmaiņas veiktas arī UVTN likmju aprēķināšanā. Tās palielināsies, līdzšinējās likmes indeksējot atbilstoši patēriņa cenu indeksa izmaiņām no 2017. gada. Uzņēmumu vieglajiem automobiļiem ar augstu CO2 izmešu līmeni, ar motora tilpumu virs 3000 cm3 noteikta jauna UVTN likme 82 eiro apmērā.

Latvijā autoparks ir otrs vecākais Eiropā un automobiļu vidējais vecums ir ap 13 gadiem, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā vidēji Eiropā. Likuma grozījumi ir viens no pasākumiem, lai ilgtermiņā veicinātu sabiedrības paradumu maiņu un mudinātu nomainīt privāto auto vai atjaunot uzņēmuma autoparku, izvēloties videi un sabiedrības veselībai draudzīgākus automobiļus.

Satiksmes ministrijas
Komunikācijas nodaļa
Tālr.: 67028003
e-pasts: komunikācijas@sam.gov.lv

* Saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumu TEN likmes aprēķina metodoloģija mainās atkarībā no auto ražošanas gada.

**Automobiļiem, kas ražoti, sākot ar 2021. gada 1. janvāri, nodokļu likmi piemēros pēc pasaulē saskaņotas vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras World harmonized light-duty vehicles test procedure (WLTP).